Dr. Boros Julianna szociálpolitikus, romológia tanár, a neveléstudományok doktora volt a Lélektér estek novemberi alkalmának előadója. "A szegénység fogságában - Reménytelenség és lehetséges kiutak" címmel tartott előadást a Szociális Munka Napja előestéjén, melyben főként a Baranya vármegye kistérségeiben végzett kutatási eredményeire támaszkodva beszélt a mélyszegénységben élők problémáiról és az oktatásról, mint lehetséges kiútról.
Az előadás a szegénység fogalmának kérdéseivel kezdődött, annak relatív voltát ecsetelte a szakember, rávilágítva arra, hogy a 18. században általános volt, hogy az emberek nem viseltek cipőt, ma pedig a szegénység egészen más javak hiányához köthető, bár az évszaknak megfelelő, kényelmes, jó állapotú lábbeli a mélyszegénységben élők körében még mindig gondot okozhat.
Boros Julianna felvillantott néhány szépirodalmi művet a 18-19. századból, melyben a szegénység ábrázolása megjelenik, és rávilágít, hogy Magyarországon az 1970-es évek második felében több irodalmi alkotásban is megjelenik a cigányság összefonódása a szegényábrázolással.
A szociálpolitikus elmondta, hogy az oktatási egyenlőtlenségek csökkentése egyenlőbb társadalomhoz vezetne. A hátrányok generációkon át történő öröklődését a társadalmi mobilitás tenné lehetővé, melyhez szükség van a támogató társadalmi környezetre. A magasabb iskolai végzettség megakadályozhatja a szegénység újra termelődését, de az érintetteknek számos akadállyal kell szembesülniük. Az oktatás nyelve középosztálybeli, a boldogulásnál számít a család szocio-ökonómiai státusza, másképp szocializálódnak a szegénységben a gyermekek, másképp alakulnak a készségek, és az iskola szelekciós mechanizmusaival is szembe kell nézniük.
Az előadás része volt olyan diplomás roma származású nők bemutatása is, akik szakterületükön sikereket értek el, és példaként szolgálnak.
Dr. Boros Julianna és férje, Dr. Mitrovics Zoltán jelenleg a PTE Szociális és Közösségi Tanulmányok Tanszékének oktatói, mindketten mélyszegénységben nőttek fel, és fontosnak tartják, hogy segítő tevékenységükkel támogassák a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését, így egyetemi munkájuk mellett mindketten dolgoznak ezért, Julianna 2020 óta tevékenykedik az Országos Katolikus Karitász Felzárkózó Települések országos program dél-dunántúli régiójának koordinátoraként.
Az előadás summázásaként azt az üzenetet hangosította ki, hogy mennyire fontos a mobilitáshoz, az előre lépéshez az, hogy valaki higgyen abban, hogy ez sikerülhet, és bíztassa a fiatalt, hogy „képes vagy rá, meg tudod csinálni!”.
Szervezetünk hírei
Dr. Boros Julianna szociálpolitikus, a PTE egyetemi adjunktusa tartott előadást a Lélektér estek novemberi alkalmán "A szegénység fogságában - Reménytelenség és lehetséges kiutak" címmel.
>>Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>