Tény: Gyermekbántalmazás a fizikai erőszak (verés, testi sérülések okozása), az elhanyagolás (éheztetés, nem megfelelő felügyelet biztosítása, érzelmi szükségletek semmibe vétele), a lelki bántalmazás (megalázás, szidalmazás, önbizalom rombolása, szeretetmegvonás, a gyereknek fontos tárgyak, kisállatok bántalmazása) és a szexuális visszaélés (a gyerekkel való közösülés, bármilyen szexuális játék, pornográf tartalmak megosztása vele).
Tévhit: Néha egy-egy anyai vagy atyai pofon belefér.
Tény: A gyermekbántalmazás minden formáját tiltja és bünteti a törvény! A bántalmazás maradandó lelki sérüléseket okozhat akkor is, ha a fizikai fájdalom elenyésző vagy nincs is. A gyerek kiszolgáltatott a szüleinek és más felnőtteknek, ezért a törvény fokozottan védi őket.
Tévhit: Magyarországon nem jellemző a gyerekbántalmazás, és amúgy is csak a tanulatlan, szegény családokat érinti.
Tény: Az UNICEF felmérése szerint évente kb. 15 ezer gyermek lesz erőszakos bűncselekmény áldozata Magyarországon. A bántalmazás minden társadalmi csoportban előfordul, többdiplomás, jómódú szülők között is vannak, akik bántalmazzák a gyerekeiket.
Tévhit: A bántalmazás jeleit szinte lehetetlen észrevenni.
Tény: A gyermek szokatlan viselkedése figyelmeztető jel lehet. A bántalmazott gyerekek többnyire visszahúzódók, félénkek, vagy éppen agresszívek. A bántalmazás miatti szorongás jele lehet a körömrágás, dadogás, tikkelés, a szobatisztaság utáni újra bevizelés.
Ha tudomásod van arról, hogy valakit bántalmaznak vagy téged ért abúzus, jelezd a családsegítő és gyerekjóléti szolgálatnak! Lelki támaszért fordulj az Ifjúsági Lelki Elsősegélyhez a 137-00 ingyenes számon hétköznapokon 17-21 óra között!
Szervezetünk hírei
Dr. Boros Julianna szociálpolitikus, a PTE egyetemi adjunktusa tartott előadást a Lélektér estek novemberi alkalmán "A szegénység fogságában - Reménytelenség és lehetséges kiutak" címmel.
>>Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>