A pécsi Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány 2024-ben valósíthatta meg a Közösségépítés a fiatalokért projektjét az Emberség Erejével Alapítvány Katalizátor programja keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával.
A projekt része volt áprilisban és májusban "Erdei Kikapcs" címmel két erőrelaxációs közösségi program, aminek az volt a célja, hogy a résztvevők másképpen kapcsolódjanak a természethez és önmagunkhoz, mint egy átlagos séta vagy túra során. A néha játékos, néha gondolkodós, néha odafigyelős feladatok segítették őket, hogy reflektáljanak arra, hogy milyen is a kapcsolatuk a természettel. Csirke Viktória pszichológus vezette a résztvevőket ebben az önismereti, természetközeli kaland során.
Közösségi programelem volt interaktív workshopunk, ahol kreatív technikákkal foglalkoztunk az EU-s alapjogi értékekkel. Az EU Alapjogi Chartájában megfogalmazott értékek álltnak a workshop középpontjában, a hozzájuk való személyes viszonyulásokon keresztül. Megalkothatták a résztvevők a saját Szabadság-szobrukat, megkereshetté, nekik milyen színű a nyitottság, beszélgethettek a szolidaritásról, megtapasztalhatták a közösséget, a részvételt, a cselekvést. Mindezt változatos eszközökkel, ahol ötvöződtnek a tréningtechnikák és a művészetterápiás módszerek. A workshopot Kormos Balázs János és Székely Zsuzsanna, a Belső Lépés művészetterapeutái vezették fiatal felnőtteknek.
A középiskolás célcsoportot is sikerült elérnie a projektnek, csoportfoglalkozások keretében, interaktív módszerekkel ismerkedhettek az EU Alapjogi Charta értékei mentén a kortárssegítéssel, a krízishelyzetek felismerésével és a segítségkérés lehetőségeivel. Fontosnak tartottuk, hogy ez a korosztály is megismerkedhessen az alapvető emberi jogokkal, azok sérülési lehetőségeivel, és azokkal a személyes krízishelyzetekkel, melyekkel a kamaszkor során találkoznak. Telefonszámunkról, az Ifjúsági Lelki Elsősegély tevékenységéről is széleskörű tájékoztatást kaptak, hogy saját nehézségeik esetén tudjanak telefonálni, és ajánlják bajban lévő kortársaiknak a lelkisegély ingyenes hívhatóságát.
Videópályázatunkon a középiskolás és a fiatal felnőtt korosztályt szólítottuk meg, hogy készítsenek olyan rövidfilmeket, melyek a korosztályukat érintő problémákat, nehézségeket mutatják be, és megjelenítik az Ifjúsági Lelki Elsősegély ingyenes hívószámát, a 137 00-t, ezzel segítve a lehetőség köztudatba épülését. A pályázatra 12 pályamű érkezett, a 18 év alatti korosztályban Bóka Dominika és Szabó Luca videója nyert, a 18 év feletti korosztályban pedig Moreira Laura és Simó Kata Flóra videója.
A projekt része volt telefonszámunk közösségi oldalakon való hirdetése is, a tapasztalatok alapján a gyakoribb megjelenés több hívást ereményezett, mely megerősítette munkánk szükségességét.
Szervezetünk hírei
2024. decemberében zárja a Közösségépítés a fiatalokért projektjét a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Dr. Boros Julianna szociálpolitikus, a PTE egyetemi adjunktusa tartott előadást a Lélektér estek novemberi alkalmán "A szegénység fogságában - Reménytelenség és lehetséges kiutak" címmel.
>>Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>