Nemrég ért véget a párkapcsolatod, és úgy tűnik, mintha teljesen egyedül lennél az érzéseiddel, senki nem értene meg igazán? Fontos, hogy tudd, minden, amit jelenleg érzel, jogos és valós. Ebben a cikkben egy elmélet segítségével igyekszem bemutatni, hogy nagyjából mit is élünk át egy ilyen veszteséges szituáció során.
Egy számunkra fontos személy elvesztése – legyen az egy barátság vagy egy párkapcsolat vége – hasonló érzéseket indít el bennünk, mintha egy közeli hozzátartozónk halálával kellene szembenéznünk. Éppen ezért a szakítás folyamatának leírásához gyakran veszik alapul Elisabeth Kübler-Ross (1969) 5 lépcsős modelljét, amelyben a gyász szakaszait próbálja megfejteni. Az ő elképzelésében ez a következőképpen néz ki:
Így néz ki tehát nagyjából a Kübler-Ross által felvázolt modell. Fontos azonban megjegyezni, hogy a lépések nem mindig követik egymást időrendben, sőt, az is előfordulhat, hogy valamely szakasz kimarad, esetleg később térünk vissza hozzá.
Láthatod tehát, hogy az itt leírt érzések teljesen természetesek, de ha úgy érzed, hogy nem tudsz megbirkózni a helyzettel, illetve túlzottan elhatalmasodik rajtad a szomorúság, akkor mindenképp érdemes segítséget kérned, hiszen bárkivel előfordulhat, hogy az élet egy bizonyos szakaszában elakad. Ilyenkor hívhatod a 13700 ingyenes lelki elsősegély számot hétfőtől péntekig 17-21 óra között. Van, aki meghallgat!
Szűcs Mónika pszichológus
Szervezetünk hírei
Proszonyák Ida, a Dél-Dunántúli Krízisambulancia vezetője, szociális szakember tartott előadást "Esély a bántalmazásmentes életre" címmel a Lélektér estek januári alkalmán.
>>Holcsik Erzsébet gyermek és ifjúsági klinikai szakpszichológus és meseterapeuta kalauzolta el a decemberi Lélektér est résztvevőit a mesék varázslatos, gyógyító világába.
>>2024. decemberében zárja a Közösségépítés a fiatalokért projektjét a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>