Januári Lélektér est - Esély a bántalmazásmentes életre

Proszonyák Ida szociális munkás, szociálgerontológus, védőnő évtizedek óta segít bántalmazott embereknek, főként nőknek és gyerekeknek, kb. 3800 bántalmazottal állt kapcsolatban. Jelenleg a Dél-Dunántúli Regionális Krízisambulancia vezetőjeként dolgozik, és a témában számos előadást, tréninget tartott már jelzőrendszeri tagoknak és más érdeklődőknek, mert fontosnak tartja a megelőzést, a bántalmazás felismerését és az áldozatok segítését.

Proszonyák Ida előadásában beszélt arról, mi a különbség a szituatív agresszió és az egyirányú kapcsolati erőszak között, amit intim terrorizmusnak is neveznek az angol szakirodalmak. Ismertette a bántalmazás ciklikusságát, ismétlődését, egyre súlyosbodó voltát. A szakember szerint a kapcsolati erőszak a kezdetektől felépített, szisztematikus, megfélemlítésen alapuló bántalmazás. Gyanús, ha a kapcsolat filmbe illően tökéletesen indul, ahol a férfi a tenyerén hordozza a nőt, majd tesz neki egy nagy szívességet (lekötelezetté válik az áldozat) vagy valamilyen szégyenteljes cselekménybe, bűncselekménybe vonja be, vagy megfélemlíti, majd a bántalmazások az évek előrehaladtával egyre durvábbak és gyakoribbak lesznek.

Gazdag szakirodalmi hivatkozásaiban egy friss kutatásra is kitért, Héra Gábor és munkatársai 2024-es kutatására, mely szerint Magyarországon óriási a látencia a kapcsolati erőszak tekintetében, akár 2,5 millió ember is érintett lehet.

Proszonyák Ida előadásának részét képezte az is, hogy a magas ACE-pontszámmal rendelkezők (azok, akik negatív gyermekkori élményekben érintettek), felnőttként is nagyobb eséllyel lesznek bántalmazás áldozatai. 

Az előadó kiemelte, hogy van segítség és esély a bántalmazásmentes életre. Ebben nagy szolgálatot tehetnek a krízisambulanciák (melyek listája IDE kattintva érhető el), ahol komplex segítséget (jogi, életvezetési, pszichológiai) segítséget kapnak a bántalmazás vagy emberkereskedelem áldozatai.