Cikksorozatunk első részében mutattunk néhány boldogságfokozó gyakorlatot a pozitív pszichológia területéről, most ez folytatódik Sonja Lyubomirsky: Hogyan lehetnénk boldogabbak? című könyve nyomán.
1. gyakorlat: A rágódás megszüntetése
Mire jó? Az apró problémákon, bosszúságokon való rágódás és a rossz hangulat együttesen mérgező hatású. Fenntartja a szomorúságot, csökken a problémamegoldó képességünk, a motivációnk és a koncentrációnk. A rágódás megszüntetésével sokat tehetünk magunkért.
Gyakorlatok a rágódás megszüntetésére:
2. gyakorlat: Jó cselekedetek
Mire jó? Az, hogy másoknak jó, ha jót teszünk velük, egyértelmű mindenki számára. De a kutatások azt mutatják, hogy a jó cselekedetek azokra nézve is pozitív hatásúak, akik jót tesznek. Ha jó dolgokat teszünk, az hatással van az énképünkre: segítőkésznek, együttérzőnek, gondoskodónak látjuk magunkat. A cselekvés során javulnak az emberi kapcsolataink, és ettől a világot is egy elfogadóbb, biztonságosabb helynek éljük meg.
Gyakorlat: Figyeljünk arra, hogy ne teljen el nap valamilyen jó cselekedet nélkül. Adjuk át a helyünket a buszon, segítsünk a családtagjainknak olyan házimunkában, ami nem a mi feladatunk lenne, a gyerekkori, feleslegessé vált játékokat, ruhákat ajánljuk fel jótékony célra, adjunk egy fél szendvicset az éhes osztálytársunknak. Fontos, hogy csak az a jó cselekedet, amit a másik is igényel segítségül, érdemes odafigyelni, hogy ne akarjunk olyasmibe belekontárkodni, aminek a másik nem örül. Ehhez segítség, ha megkérdezzük, jól esne-e neki, ha így és így segítenénk.
3. gyakorlat: Kapcsolatok ápolása
Mire jó? Egészségesebbek és tovább élnek azok az emberek, akiknek nagyon erős a támogatottságuk. A nagyon idős kort elérő emberek három közösségének – a szardíniai olaszok, az okinavai japánok és a kaliforniai Loma Lindában élő hetednapi adventisták közösségének – izgalmas elemzéséből kiderült, hogy mindegyikben fellelhető öt közös dolog. A listát „A család az első” és a „Tégy a közösségért!” elvek vezetik. A többi pedig: „Ne dohányozz!”, „Mindig tevékenykedj!”, és „Növényi étrendet kövess!”.
Gyakorlat: Gondold végig, hogy eddig mit tettél a kapcsolataid ápolásáért, és mi az, amit tehetnél még, hogy jobban működő, tartós, megerősítő kapcsolataid legyenek? Lásd meg a lehetőségeket új barátságok kialakítására, legyél kezdeményezőbb a régi kapcsolataidban is. Írj rá a közösségi oldalon az ismerőseidre, akikről rég hallottál, és érdekel, mi van velük, lógj együttvalakikkel ahelyett, hogy magányosan ülnél otthon. Tarts a családdal a programjaikra, ha vannak, ha pedig nincsenek, te is szervezhetsz egy közös sétát, kirándulást. Csatlakozz közösségekhez, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel találkozhatsz, legyen az valamilyen klub, sportlehetőség, vallási közösség vagy éppen önkéntes munkacsoport.
Próbáld ki Te is a fenti gyakorlatokat, tegyél a boldogságodért!
Sz. Zs.
Szervezetünk hírei
Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Fotópályázatot hirdetünk 14-100 éves kor közöttieknek, 2024. október 31-ig várjuk a pályázatokat!
>>