Ti kamaszok gyakran beszéltek arról, hogy állandó aggodalom lesz úrrá rajtatok anélkül, hogy ismernétek az okát, vagy közvetlen fenyegetés, vagy stressz érne benneteket. Sokan úgy gondolják ez jellemző erre a korosztályra, hiszen állandóan nyugtalanok, aggodalmaskodók meg ingerlékenyek vagytok.
Mikor nevezhető rendellenesnek a szorongás?
Ha ez az állapot megzavarja a mindennapi, megszokott életet. A túlzott aggodalmaskodás, szorongás hatására szétesik a mindennapi élet rendje, gátlásossá, félénkké válhat az új élmények befogadására. Egy másik lehetőség még rosszabb irányba löki a kamaszt: kockázatos nemi élettel, kábítószer- és alkohol fogyasztással próbálja legyőzni, vagy eltagadni a félelmeit. A szélsőséges szorongás fizikai tüneteket is produkál: fejfájás, gyomorfájás fáradtság, remegés, izzadás, sőt hiperventiláció is. Tehát ezzel magadat is tesztelheted, időben felismerve a túlzott szorongás jeleit. Összegezve: az átlagos tinédzserszorongás és krónikus zavar között a mértékben van a különbség.
Melyek a szorongás forrásai?
A felnőttek szorongásainak forrása egészen más, mint a fiataloké. Többnyire egészségügyi, anyagi problémák, családi tragédiák okozzák az idősebbek életében az aggodalmakat. Egy szorongásos zavarokkal foglalkozó klinikán 2000-ben elvégzett finn vizsgálat feltárta az aggodalmak forrásait. Lássuk a két csoportot!
Az öt leggyakoribb aggodalomforrás: Az öt legerősebb aggodalomforrás:
A lányok, vagy a fiúk szorongóbbak?
A vizsgálatok bizonyítják, hogy a kamasz lányok hajlamosabbak a hangulati zavarokra. sokkal több stresszforrásról számolnak be, s ezeket intenzívebben is élik meg. Érzékenységüket növeli, hogy ebben az életkorban a lányok sokkal jobban átérzik az interperszonális (személyek közötti) kapcsolatokat. Mivel a legizgalmasabb számukra, hogy mit gondolnak róluk a kortársaik, ez az interperszonális stressz komoly szerepet játszik a szorongásos zavar kialakulásában. Tehát, ha tini lány vagy nagyobb veszélynek vagy kitéve, ráadásul a veszély sokszor a hasonló korú lányoktól érkezhet. Az sem véletlen, hogy a lányokat veszélyezteti a két evészavar is, a bulémia és az anorexia is, ami szoros összefüggésben van a már kialakult szorongással.
Mit tehetünk a szorongás ellen?
B. É.
Szervezetünk hírei
Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Fotópályázatot hirdetünk 14-100 éves kor közöttieknek, 2024. október 31-ig várjuk a pályázatokat!
>>