Tévhit: Csak a hülyék vagy a gyenge emberek kérnek lelki segítséget.
Tény: Probléma, krízishelyzet minden ember életében adódik, ehhez nem kell sem hülyének, sem pedig gyengének lenni. Gondolj csak bele: minden embert ér valaha iskolai vagy munkahelyi kudarc, csalódik valakiben, konfliktusa van a szüleivel vagy a barátaival, mindenkinek meghal előbb-utóbb valakije. Ezek olyan elkerülhetetlen élethelyzetek, amelyek során teljesen normális, ha rosszul érzed magadat. Ha pedig lelki problémáid vannak, ezek kezelésére szerződtek a telefonos lelkisegély szolgálatok, a pszichológusok, szociális munkások. Ha a tested nincs jól, orvoshoz mész, ha a lelked nincs jól, miért ne kérnél lelki segítséget?
Tévhit: Megkérdezek egy segítő szakembert, és majd ad valami jó tanácsot.
Tény: A segítő beszélgetésben inkább a szakember kérdez. Egy jó segítő nem ad tanácsokat, hiszen tudja, hogy ami az egyik embernek beválik, az a másiknak nem. A Te problémádat Te magad ismered a legjobban, a segítő kérdéseket tesz fel, amelyek által jobban át tudod látni a helyzetedet, más szempontokból is rá tudsz látni. Sokszor az elakadásaink azért vannak, mert nem látjuk át a dolgainkat, nem tudunk a sok információ, történés között „rendet tenni”. A segítő abban támogat, hogy átkeretezd a problémádat, és nem tanácsokat osztogat.
Tévhit: Egy segítő beszélgetéstől megoldódik a problémám, rendben lesz az életem.
Tény: A segítő beszélgetés nem csodaszer. Lehet, hogy egy alkalom is elég ahhoz, hogy elindulj a probléma megoldásának útján, de ahogy a gondod sem egy pillanat alatt alakult ki, úgy a megoldása is hosszadalmas. Például a telefonos lelki elsősegély a segítés azon formája, amikor csak egyetlen beszélgetés van. Ez főként elsősegély nyújtására alkalmas, oldja a pillanatnyi feszültséget, emberi odafordulást, együttérző meghallgatást nyújt, el is indíthat azon az úton, hogy jobban legyél, de varázsütéshez hasonló megoldással nem szolgál. A személyes segítség is többnyire akkor hatékony, ha többször történik találkozás.
Tévhit: Az, aki nem volt még az én helyzetemben, biztosan nem tud nekem segíteni.
Tény: A segítés hatékonysága általában nem függ attól, hogy a segítő volt-e a tiédhez hasonló helyzetben. Gondolj csak bele, egy orvos is ki tudja venni a manduládat akkor is, ha az övé még megvan.
Tévhit: A segítők belelátnak a fejembe, olvasnak a gondolataimban.
Tény: A segítő is ember, nincs gondolatolvasó szuperképessége. Csak azt hallja, amit mondasz neki. Igaz, hogy a jó segítő úgy tud figyelni, mint senki más, így jobban megérthet téged, és olyan rezdülésekre is figyelmes lehet, amire a fodrász hajszárítás közben nem tud figyelni.
Szervezetünk hírei
Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Fotópályázatot hirdetünk 14-100 éves kor közöttieknek, 2024. október 31-ig várjuk a pályázatokat!
>>