Nemrég egy barátommal játszottam egy online multiplayer játékban, ahol éppen, hogy csak sikerült kikapnunk. Mind két csapat tudta, hogy mit kell csinálni és jól is csinálta, ezért az elejétől egészen a végéig feszes, pontokra menő küzdelem volt. Belemeredve a monitorba, kerestük az ellent, üvöltöztük a taktikákat, kinek hol kell lennie, és számoltuk a vissza a másodperceket, mert nyerésre álltunk és azt akartuk, hogy ez így is maradjon, mert minden pillanat számított, mert az ellenfélből a lehető legjobbat kaptuk ki: akik ugyanolyan jók, mint mi vagyunk. Szoros meccs volt, de végül a hosszabbításban sikerült elverniük minket. Mikor megjelent a vereségünket hirdető „defeat” felirat a játék végén még mindig az adrenalin hatása alatt voltam, nagyon élveztem a játékot. A barátom viszont nekiállt káromkodni, és szidni az ellenfelet, ami nagyon furcsa volt, hiszen én a vereség ellenére majdhogynem extázisban voltam, mert annyira élveztem a mecset, szóval rá is kérdeztem, hogy neki nem tetszett a játék, hiszen nagyon kiegyenlített volt? Azt válaszolta, hogy „jó” volt, de ő nyerni akart!
Szeretek multiplayerezni, és sok éven keresztül láttam, hogy a játékosok többsége tisztességesen nem tud se nyerni, se veszteni és a legborzasztóbb, hogy nem tudja élvezni a játékot önmagáért. Igen meglepő lehet, ha azt mondom, hogy nem tudnak tisztességesen nyerni, de így igaz. A győzelem után, sokan nem tudnak „virtuális jobbot” nyújtani a másik csapatnak, sőt! Úgy gondolják a győzelem felruházza őket azzal a joggal, hogy megalázhatják a másik csapatot „könnyű volt” és hasonló csúnyának nem nevezhető, de bicskanyitogató beszólásokkal. Természetesen a vesztes csapat sem szokta csak úgy elismerni a vereséget. Ha csapatjátékról van szó, akkor mindig a másik a hibás, mert akkor és ott nem segített, vagy ezt meg azt nem úgy csinálta, ha pedig éppen nem a saját csapattársát szidja, akkor a győztes csapatot vádolja csalással, és így szokott kialakulni a meccs végi chatban egy olyan szardobálás, amihez foghatót a Fővárosi Állat- és Növénykert főemlősei is csak rémülettel átitatott csodálattal néznének végig.
Vannak viszont jó győztesek/vesztesek is, ők vajon hogy csinálják? A válasz meglepően egyszerű, ők a játék élményéért játszanak, nem pedig a győzelemért. Nem kell áltatnunk senkit, győztesnek lenni baromi jó érzés, de sajnos valakinek veszítenie is kell, és mivel néha fent, néha lent, ezért mind a két helyet meg fogjuk járni. Viszont aki élvezi a játékot, annak a kimenetele másodrangú lesz, mert a kihívás, az élmény lesz a fontos, beszéljünk bármilyen játékról. Képes értékelni a jó stratégiákat még akkor is, ha pont azzal győzik le, meg tudja dicsérni a csapattársait, de az ellenfeleit is a szép megmozdulásokért, mert nem a „Victory” felirat és másik földbe döngölés a legfőbb és egyetlen célja, hanem hogy élvezettel teli legyen az, amit csinál. Szóval, ha nem szeretnéd a játékaid felét szitkozódással tölteni a vereségek miatt, akkor tanuld meg a játékért játszani a játékot. Ha veszítesz, akkor is őszintén tudd azt mondani: jó játék volt!
Szabó Árpád
Szervezetünk hírei
Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Fotópályázatot hirdetünk 14-100 éves kor közöttieknek, 2024. október 31-ig várjuk a pályázatokat!
>>