A fiatalok bulizása a felhőtlen szórakozásról kellene, hogy szóljon, mégis számos veszélyt rejt. A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányságot kérdeztük, mik a tanácsaik a nem kívánt helyzetek elkerülésére. Válaszuk szerint a tudatos felkészülés a biztonság kulcsa.
-Lehetőség szerint a fiatalok késő este közlekedjenek inkább társaságban, ne tartózkodjanak egyedül az utcán. Ha pedig félelmet keltő viselkedést észlelnek, vagy nem érzik magukat biztonságban, kérjenek segítséget a 112-es segélyhívó számon - hívja fel a figyelmet a hatóság.
A fiataloknak a rendőrség azt tanácsolja, hogy olyan társasággal menjenek szórakozni, amelynek tagjaiban megbíznak. Soha ne fogadjanak el ismeretlenektől semmilyen ételt, italt, tablettát, vagy egyéb gyanús készítményt. Csak olyan italt igyanak meg, amit előttük bontottak ki, amit előttük töltöttek a pohárba, vagy látták, hogyan készült.
A hatóság kérdéseinkre adott válaszaiban kitér arra is, hogy fontos: a fiataloknak legyen terve arra az esetre, ha bajba kerülnek. A társaság tagjai beszéljék meg még a buliba indulás előtt, hogy probléma esetén kit hívnak azonnal, hová mennek, hogyan veszik fel a kapcsolatot másokkal. - A telefonjuk mindig legyen feltöltve, valamint hasznos lehet a gyorshívóba elmenteni azokat a számokat, amelyeket egyetlen mozdulattal felhívhatnak - javasolja a rendőrség.
Fontos továbbá, hogy kerüljék az elhagyatott helyeket, különösen sötétedés után. A hazajutáshoz pedig használjanak tömegközlekedést vagy taxit, szervezzék meg, hogy megbízható barátokkal, felnőttel közlekedjenek. Mielőtt a kamaszok az esti buliba indulnak, a szülőkkel együtt tervezzék meg, hogyan fognak hazajutni. Jó megoldás lehet, ha a baráti körből mindig van egy ügyeletes szülő, aki a csoport tagjait biztonságban hazaviszi, de ha erre nincs lehetőség, akkor válasszák egyszerre többen a tömegközlekedést, vagy a taxit.
- Fel kell hívni a fiatalok figyelmét arra is, hogy legyenek óvatosak az ismerkedéssel, ne szálljanak be új ismerős autójába, hiszen nem tudhatják fogyasztott-e a vezetést károsan befolyásoló szert, rendelkezik-e egyáltalán jogosítvánnyal és ha igen, milyen vezetői gyakorlata van. Fontos, hogy az újdonsült ismerőssel a fiatalok egyáltalán ne kerüljenek kiszolgáltatott helyzetbe - hangsúlyozza a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Tanácsok szülők számára
A szülőknek azt tanácsolják, hogy előzetesen feltétlenül beszélgessenek el a bulizni készülővel, fektessék le a szabályokat, amelynek során mindig hangsúlyozzák, hogy azok betartása, illetve betartatása a gyerek biztonsága érdekében történik. Egy rövid ismétlő beszélgetés, szabályismertetés akár minden esti kiruccanás előtt javasolt. - Hívják fel gyermekük figyelmét arra, hogy szabadon döntheti el, kinek fogadja a közeledését, merjen bátran nem-et mondani. Mindig maradjon együtt a barátaival, a társaság tagjai érezzék úgy, hogy felelősséggel tartoznak egymásért - javasolja a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Lehetőség szerint a szülő mindig legyen tisztában azzal, hogy gyermeke merre jár, mit csinál, kik a barátai, hiszen ő felel érte. Beszélgessen vele arról is, hogy alkohol és drogok nem kellenek ahhoz, hogy valaki jól érezze magát.
Wald Kata, újságíró
Szervezetünk hírei
Bodó-Varga Zsófia klinikai szakpszichológus, családterapeuta-jelölt, egyetemi oktató, egykori ügyelőtársunk tartott előadást Testvérek címmel.
>>Október 10-én, a Lelki Egészség Világnapján konferenciát szervez Pécsett a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány.
>>Fotópályázatot hirdetünk 14-100 éves kor közöttieknek, 2024. október 31-ig várjuk a pályázatokat!
>>